aranearium.cz

GALERIE PAVOUKŮ

Larinioides cornutus — křižák rákosní

Larinioides cornutus
autor původní fotografie: © aranearium.cz

Popsal: (Clerck, 1757)

Řád: Araneida — pavouci
Podřád: Araneomorphae — dvouplicní
Nadčeleď: Araneoidea
Čeleď: Araneidae — Křižákovití

mapa výskytu v ČR
Rozměr: ♀ — 13 mm, ♂ — 8 mm
Rozšíření: holarktická oblast, ve střední Evropě velmi hojný a většinou ve větší hustotě jedinců. Více ve vyšších polohách, v horách do 1000 m nadmořské výšky.
Rozšíření v ČR: ano
Prostředí: Otevřená, vlhká místa, zvláště na březích vod.

Charakteristika:
Zbarvení tohoto druhu je také velmi variabilní. Hlavohruď bývá většinou šedohnědá, základní zbarvení zadečku je světlé, až skoro bílé. V jeho přední části je umístěna tmavá, širokým bílým pruhem lemovaná klínovitá skvrna. Toto rámování se směrem dozadu rozšiřuje. Na zbytku zadečku nahoře se nachází tmavá listovitá kresba. Období dospělosti: celé jaro. Způsob života: Staví síť s 15-20 paprsky, většinou bezprostředně u břehu mezi trávou a vyššími rostlinami. U sítě je umístěn kokonovitý, naspodu otevřený úkryt, kde tráví pavouk den, spojený se sítí signálním vláknem. Je aktivní v noci. Přičemž lapací síť opravuje večer. Rozmnožování: Dobou páření je jaro a podzim. Přezimují dospělí samci, u nichž přetrvává jejich podzimní aktivita až do jara, kdy se opět páří. Samec žije delší dobu se samicí dohromady v úkrytu. K páření dochází způsobem popsaným u křižáka obecného Araneus diadematus. Převážně začátkem léta dochází ke kladení vajíček. Samice zhotoví 3-5 kokonů ze žlutavé vaty, poté je uloží v úkrytu a obetká doplňkovou šedavou pavučinou.
PŘI POTÍŽÍCH:

Vyskytla-li se na stránkách chyba, kontaktujte prosím webmastera

Nezobrazují-li se vám stránky korektně, vyzkoušejte


ARANEARIUM NA VAŠEM WEBU

Podpořte Aranearium.cz, umístěním ikony na vašem webu.

Aranearium.cz

PARTNEŘI

Everything you ever wanted to know about spidersOSTATNÍ ODKAZY: IQ999 Výchozí stránka Mapa webu Návštěvní kniha E-mail Vyhledat na Araneariu Nastavení webu Formát pro tisk English English


NAVIGACE: hlavní stránka » galerie » araneidae — křižákovití » larinioides cornutus — křižák rákosní

aktualizováno: 29. 11. 2022

created & designed by IQ999™  © 2002−2022